Solenopsis saevissima
podrodzina:Myrmicinae; plemię:Solenopsidini

Jedna z mrówek ogniowych (nazwa ta bierze się stąd, że ból po użądleniu tych mrówek przypomina pieczenie wywołane poparzeniem) o dość ekspansywnym charakterze. Królowe podczas lotu godowego potrafią oddalić się na odległość nawet kilkunastu kilometrów, a przy sprzyjających wiatrach nawet dalej, co daje możliwość szybkiego rozprzestrzeniania się gatunku na nowe obszary. Robotnice żyją kilka miesięcy, królowe do dziesięciu lat. Mrówka ta jest wszystkożerna. Podczas żerowania (które ma miejsce zarówno w dzień jak i w nocy) oddala się na dość znaczne odległości od gniazda. Kolonie bywają monoginiczne i poliginiczne a w konsekwencji polikaliczne. Forma monoginiczna zwykle wykształca gniazda w których liczebność robotnic nie przekracza 250 000; mrówki z kolonii poliginicznych są agresywne względem innych kolonii tego samego gatunku, o robotnicach stosunkowo dużych i ciemno ubarwionych. Forma poliginiczna zaś wykształca gniazda zawierające do sześćdziesięciu królowych i do pół miliona robotnic (mniejszych niż w wypadku formy monoginicznej i jaśniej ubarwionych) - tu nie ma mowy o agresji pomiędzy koloniami, zlewają się one w jeden połączony stałą wymianą robotnic superorganizm. Mrówka ta znana jest z jednej ciekawej właściwości - w swym naturalnym habitacie, którym są okresowo zalewane sawanny, wykształciła osobliwy sposób przetrwania powodzi - mianowicie gdy jej gniazdo jest zalewane, mrówki ewakuują się na powierzchnię, gdzie, sczepiąjac się pazurkami, formują kulę, w centrum której znajduje się królowa i potomstwo. Tak uformowana kula pływa swobodnie po wodzie, lub też uczepia się jakiejs wyniosłości terenu - gdy woda opadnie, mrówki rozczepiają się i odbudowują gniazdo.


Robotnica Solenopsis saevissima. Autorem fotografii jest Alex Wild, twórca myrmekologicznej fotogalerii http://www.myrmecos.net.
Robotnice Solenopsis saevissima w trakcie zabijania intruza z rodzaju Pogonomyrmex. Autorem fotografii jest Alex Wild, twórca myrmekologicznej fotogalerii http://www.myrmecos.net.
Królowa Solenopsis saevissima. Autorem fotografii jest Alex Wild, twórca myrmekologicznej fotogalerii http://www.myrmecos.net.