Tetramorium caespitum
podrodzina:Myrmicinae; plemię:Tetramoriini
Robotnica mierzy od 2,5 do 4,0 mm. Ciało czarnobrunatne, bywa, że jaśniejsze; królowa od sześciu do ośmiu milimetrów, ciało czarnobrunatne z jaśniejszymi nogami, czułkami i żuwaczkami. Samiec 5,5 do 7 mm, czarny lub czarnobrunatny z bardzo silnie wystającymi oczami. Gatunek bardzo rozprzestrzeniony w Polsce (znany jako murawka darniowiec), zamieszkuje miejsca suche i nasłonecznione, unika wilgotnych łąk. W lasach żyje wyłącznie na polanach, wykazuje skłonności synantropijne i stanowi poważny element myrmekofauny miast. Gniazduje w ziemi (częstokroć budując niewielkie kopce), bądź też pod kamieniami. Monoginiczne kolonie są niezwykle liczne, mogą mieć nawet dziesiątki tysięcy robotnic. Gatunek wszystkożerny, poluje zarówno nad ziemią jak i pod ziemią, żywi się także padliną niewielkich kręgowców, jak np. myszy, czy ptaków. Mrówka ta znana jest z zaciekłej walki pomiędzy koloniami, kiedy to na powierzchni wielkości dłoni kotłują się setki robotnic. Co ciekawe, poważne obrażenia zdarzają się niezwykle rzadko, przeważnie obie strony wychodzą bez szwanku (z tym, że jedna, pokonana, musi ustąpić terytorium) - dzieje się tak dlatego, że pojedynki między koloniami mają postać zrytualizowanych zapasów. Czasami w wyniku tych walk dochodzi do zupełnie niespodziewanego rezultatu, a mianowicie do połączenia zwaśnionych kolonii w jedną sprawnie działającą całość.
|
Robotnice Tetramorium caespitum w laboratoryjnej hodowli. Autorem zdjęcia jest Alex Wild, twórca fotogalerii www.myrmecos.net.
|
|
Królowa Tetramorium caespitum. Zdjęcie dzięki uprzejmości Radissa, autora myrmekologicznej fotogalerii http://www.radiss.prv.pl.
|
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL