Azteca alfari
podrodzina:Dolichoderinae; plemię:Dolichoderini

Azteca alfari jest południowoamerykańskim gatunkiem żyjącym w mutualistycznej symbiozie z roślinami z rodzaju Cecropia. Dojrzałe kolonie mają dość rozproszoną strukturę - brakuje charakterystycznego dla rodzaju Azteca kartonowego gniazda, mrówki zamieszkują wnętrze szczytowych partii gałęzi. Starsze partie rośliny w miarę jej rozwoju są porzucane. Roślina dostarcza im pożywienia w specjalnych miodnikach pozakwiatowych, w zamian za co mrówki odwdzięczają się opieką. Trzeba jednak dodać, że opieka ta po osiągnięciu przez drzewo pewnego wieku (a raczej pewnych rozmiarów) ustaje. Potem drzewo jest niestety zagłuszane przez inne rośliny, a także nękane atakami pasożytów. Robotnice są dosyć płochliwe. Często podczas ataku na drzewo, chowają się do gniazda (w przeciwieństwie do mrówek z rodzaju Pseudomyrmex), dopiero fizyczne uszkodzenie zamieszkiwanej przezeń gałęzi indukuje ostry, bezpardonowy atak.


Robotnice Azteca alfari wychodzące z gniazda wewnątrz pędu Cecropia. Autorem zdjęcia jest Alex Wild, twórca fotogalerii www.myrmecos.net.

Gniazdo Azteca alfari umiejscowione wewnątrz gałęzi Cecropia. Autorem zdjęcia jest Alex Wild, twórca fotogalerii www.myrmecos.net.