Formica cunicularia
podrodzina:Formicinae; plemię:Formicini

Robotnica mierzy od czterech do sześciu i pół milimetra, ubarwiona bywa zmiennie od okazów całkowicie brunatnych (zwykle uważniej się im przypatrując, można zauważyć, że tułów jest nieco jaśniejszy, ale na pewno nie widać tego na pierwszy rzut oka) do dwubarwnych z czerwoną głową i tułowiem. Królowa mierzy 7,5 - 9 mm i jest żółtoczerwona do ciemnoczerwonej z ciemniejszą głową i tułowiem. Nogi i czułki brunatnoczerwone. Żyje praktycznie we wszystkich środowiskach od piaszczystych wydm poprzez łąki, śródleśne polany a skończywszy na wnętrzu cienistych i wilgotnych lasów. Najliczniejsza jest jednak w środowiskach dobrze nasłonecznionych. Buduje ziemne kopce, które częstokroć porasta roślinność. Jest to gatunek zdecydowanie monoginiczny. Loty godowe odbywają się w sierpniu. Mrówka ta jest bardzo drapieżna. Gatunek ten jest silnie terytorialny, jednakże pomiędzy obcymi koloniami nie dochodzi do wyniszczających wojen, lecz wszelkie niesnaski rozwiązywane są przy pomocy turniejów, podobnie jak u amerykańskiego Myrmecocystus mimicus. Przeciwnicy stają naprzeciw siebie na wyprostowanych nogach i wygrażają sobie odwłokami, przyjmując pozycję taką jak do pryskania jadem - niemniej jednak żaden jad nie zostaje wystrzelony. Cała zabawa polega na tym, by przestraszyć przeciwnika i zmusić go do ustąpienia.


Królowa Formica cunicularia. Zdjęcie dzięki uprzejmości Radissa, autora myrmekologicznej fotogalerii http://www.radiss.prv.pl.
Robotnica Formica cunicularia. Zdjęcie dzięki uprzejmości Radissa, autora myrmekologicznej fotogalerii http://www.radiss.prv.pl.