Polyergus samurai
podrodzina:Formicinae; plemię:Formicini

Typowy gatunek praktykujący dulozję. Robotnice mierzą 7 mm i są bardzo podobne do gatunku, na którym najczęściej pasożytują - Formica japonica (chociaż czasami eksploatują również i inne gatunki). Różnią się przede wszystkim nieco większymi rozmiarami oraz sierpowatymi żuwaczkami, które absolutnie nie nadają się do kopania gniazda, zdobywania pokarmu czy opieki nad potomstwem - te prace wykonują niewolnice - ale za to świetnie sprawdzają się w walce. Normalnie robotnice tego gatunku nie wykonują w gniedzie żadnych prac, siedzą spokojnie pod ziemią i czyszczą swe pancerze - dopiero gdy zwiadowczyni zlokalizuje kolonię F. Japonica, rozwijają pełen wachlarz swych umiejętności - pomiędzy godziną trzecią a czwartą po południu (co uwarunkowane jest czasem w którym ofiary wygrzewają swoje poczwarki tuż pod powierzchnią ziemi) ruszają prowadzone przez zwiadowczynię - orientującą się przy pomocy wzroku - zwartą kolumną prosto do gniazda niczego niespodziewających się ofiar, skąd szybko i sprawnie, tłumiąc w zarodku wszelki opór, rabują potomstwo, które zostanie w ich gnieździe wychowane na niewolnice. Królowe rzecz jasna nie są zdolne do samodzielnego zakładania gniazda, lecz po odbyciu lotu godowego (co ma miejsce zwykle w lipcu) infekują kolonię Formica, zabijają królową i zajmują jej miejsce. W adopcji pomaga im praktyczny brak zapachu oraz wydzielina gruczołu Dufoura która działa uspokajająco na robotnice gospodarzy. Królowa może też zdecydować się na dwa inne sposoby zakładania kolonii. Mianowicie czasami po locie godowym wraca do macierzystego gniazda, by wyruszyć na podbój kolonii Formica (Serviformica) sp. wraz z wyprawą po niewolnice. Ewentualnie dziewicza królowa wyrusza wraz z rajdem i przywołuje samce przy pomocy feromonu seksualnego wydzielanego przez gruczoły żuwaczkowe, tak że kopulacja odbywa się w drodze.


Robotnica Polyergus samurai. Autorzy zdjęcia to Hirotami T. Imai oraz Masao Kubota. Fotografia pochodzi z serwisu Japanese Ant Image Database.

Robotnica Polyergus samurai. Autorzy zdjęcia to Hirotami T. Imai oraz Masao Kubota. Fotografia pochodzi z serwisu Japanese Ant Image Database.