Formica subintegra
podrodzina:Formicinae; plemię:Formicini

Ciekawym gatunkiem praktykującym niewolnictwo jest Formica subintegra, mrówka, która w budowie zewnętrznej nie wyróżnia się niczym szczególnym - jej żuwaczki mają normalną budowę (w przeciwieństwie do sierpowatych żuwaczek Polyergus), jednak w budowie wewnętrznej można zauważyć ciekawe przystosowanie - gruczoł Dufoura, który normalnie wydziela feromony, jest rozrośnięty do ogromnych rozmiarów i wypełnia prawie cały odwłok. Podczas ataku na kolonię Serviformica rozpylają jego zawartość w powietrzu. Substancja ta działa na ofiary jak bardzo silny środek psychotropowy, przy czym F. subintegra jest nań całkowicie odporna. Zdezorientowane ofiary zaczynają biegać w kółko i stają się niezdolne do obrony potomstwa, spokojnie wynoszonego przez najeźdźców. Co ciekawsze, efekt wywoływany przez ten specyfik utrzymuje się przez wiele godzin. Prawdziwa broń chemiczna!


Robotnice Formica subintegra wraz ze zrabowaną poczwarką. Autorem fotografii jest Alex Wild, twórca fotogalerii www.myrmecos.net.

Robotnica Formica subintegra wraz ze zrabowaną poczwarką. Autorem fotografii jest Alex Wild, twórca fotogalerii www.myrmecos.net.