Stopka redakcyjna

Witam na mojej stronie poświęconej tylko i wyłącznie myrmekologii. Myrmekologia to nauka o mrówkach, w chwili obecnej na świecie znajduje się jedynie około pięciuset osób zajmujących się myrmekologią.

Zapraszam do bliższego zapoznania się z tymi fascynującymi stworzeniami, które opanowały wszystkie środowiska lądowe z wyjątkiem tundry i lądolodu. Po lewej stronie widnieje menu, które odsyła do poszczególnych działów mojej strony. Miłego surfowania. Zapraszam również na tworzone wspólnie przez polskich myrmekologów-amatorów forum dyskusyjne.

W związku z prośbami od czytelników informacje o aktualizacjach oprócz standardowej lokalizacji (w pasku na górze strony) pojawiły się również na stronie głównej.

Strona jest zoptymalizowana do wyświetlania w rozdzielczości ekranu 1024x768 pod przeglądarką Mozilla.

SYSTEMATYKA
Poniżej ukazana jest pozycja systematyczna mrówek (rodzina Formicidae) w świecie organizmów żywych. Informacje na temat dalszego podziału tejże rodziny na podrodziny i plemiona można znaleźć w katalogu.

BIBLIOGRAFIA
Książki, które autor tej strony przeczytał i skąd czerpie swoją myrmekologiczną wiedzę, która później służy mu do rozbudowy niniejszej strony.

Książki popularnonaukowe
Monografie naukowe

AUTORSTWO
Jedynym autorem tej strony jest Jerzy "Locutus" Witwinowski. Ukończył on klasę o profilu biologiczno-chemicznym w V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, rozpoczął studia z biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, które kontynuował na Université Pierre et Marie Curie w Paryżu i które zakończył, uzyskując licencjat. Następnie uzyskał tytuł magistra etologii na Université Paris Nord, w ramach pracy magisterskiej badając mrówki Paraponera clavata w Laboratorium Etologii Doświadczalnej i Porównawczej (Laboratoire d'Ethologie Expérimentale et Comparée, w skrócie LEEC). W roku 2013. obronił drugą pracę magisterską z biologii molekularnej i komórkowej, specjalność mikrobiologia (studia magisterskie współorganizowane przez Institut Pasteur oraz trzy paryskie uniwersytety - Université Pierre et Marie Curie, Université René Descartes i Université Denis Diderot), a obecnie prowadzi badania z mikrobiologii w ramach swojej pracy doktorskiej w Instytucie Genetyki i Mikrobiologii (Institut de Génétique et Microbiologie, w skrócie IGM) w podparyskim Orsay. Jeśli chcesz się z nim skontaktować przy użyciu e-maila, kliknij tutaj.

OSTATNIA AKTUALIZACJA 08.01.2014

Wybrałem trzy polskojęzyczne strony warte polecenia. Pierwszą z nich jest Antmania, według mnie najbardziej wartościowa obecnie strona w polskim internecie - jest to prawdziwy portal myrmekologiczny, z obfitym działem poświęconym hodowli mrówek, dynamicznie rozwijający się, połączony z forum, na którym zresztą autor niniejszej strony jest moderatorem. Z portalem tym nieodłącznie związana jest także fotogaleria Radissa, w której znajdziecie unikatowe fotki, których część, dzięki uprzejmości autora, ilustruje opisy różnych gatunków na niniejszej stronie. Ostatnim polecanym przeze mnie, interesującym projektem jest także oparta na mechanizmie Wiki Formicopedia.